Az önbíráskodó anyáról készült videóval kapcsolatosan felmerülő társadalmi kérdések
Az RTL Klub leírása szerint a 30 éves nő fényes nappal, egy forgalmas utcán rúgta fejbe és a hajánál fogva cibálta a 14 éves gyereket, aki összeesett. A mentők kórházba vitték. A nőt súlyos testi sértés kísérlete miatt előállították a rendőrök. A helyiek úgy tudják, a lányok előző nap vesztek össze valamin, szerdán ezt akarta számon kérni az őrjöngő anya.
A videó ITT tekinthető meg.
Az anya tette önmagában szörnyű: még ha védelmezni is akarta lányát, még ha "igaza is volt" egyértelmű, hogy önbíráskodó tette minden társadalmi normán kívüli. Sem erkölcsi, sem büntetőjogi, sem más szempontból nem menthető fel.
Felmenthetőek-e ugyanakkor azok a bámészkodók, vagy videófelvételt készítők, akik hagyták az anyát tettének végrehajtásában, akik végignézték az eseményt, vagy akik még kissé hergelték is a marakodó feleket? A válasz korántsem olyan egyszerű, mint gondolnánk, ennek ellenére kijelenthetjük: szomorú, hogy az ájultan összeesésig egyetlen személy sem próbálta meg megállítani a feleket. Sőt, az első képkockákon még az is látszik, hogy ketten bántalmazzák az áldozatot.
Mi történik ilyenkor a nézők fejében? Az egyik lehetséges magyarázat, az ún. 'járókelő' effektus, vagy másképpen Genovese-szindróma. Az elnevezés alapját Kitty Genovese 1964-es megölése adja, akit annak ellenére tudott gyilkosa több késszúrással a halálba küldeni, hogy nagyon sokan hallották Kitty segítségkérését, mégsem hívott senki számára rendőrt, vagy próbált meg neki segíteni (1).
A cselekvés elmulasztásának több oka is lehet:
- a felelősség megoszlása: amikor többen vagyunk, csökken az 1 főre jutó felelősség érzete, egymásra várunk, abban a hitben, hogy majd a másik cselekszik;
- engedünk a csoportnyomásnak: ha már mindenki csak áll tétlenül, videózik és nem tesz semmit, akkor érezhetjük azt, hogy kvázi az lenne ciki, ha mi közbeavatkoznánk (ez kifejezetten igaz a fiatalabbakra);
- nagyvárosi és/vagy XXI. századi közöny: sajnos a médián keresztül nap, mint nap találkozunk szörnyűségekkel, így a mások bajaival kapcsolatos érzékenységünk ingerküszöbe is feljebb kúszhat;
- a tudatos társadalmi felelősségvállalás hiánya: főleg hazánkban, de másutt is jellemző, hogy kevésbé gondoljuk azt, hogy felelősséggel tartozunk közösségünk működéséért, biztonságunk megteremtéséért, jogaink kivívásáért, így aztán ilyen esetben is gondolhatja azt az utca embere, hogy semmi közöm hozzá, mindenki oldja meg a maga problémáját.
Sokszor ennél kisebb súlyú cselekmények kapcsán sem vesszük észre a másik problémáját, s eszünkbe se jut segíteni. A Hősök tere kezdeményezés szervezői épp erre hívják fel évek óta a figyelmet. Egyik első videójuk a mai napig aktuális:
Persze a segítségnyújtásnak és a beavatkozásnak is vannak veszélyei. Korábban, a FB oldalamon írtam már a Civil Kurázsi kezdeményezésekről.
Ebben hangsúlyoztam:
- ne felejtsük, nem vagyunk szuperhősök!
- vékony a határ a jogos védelem és egyéb bűncselekmények között!
- rosszul kivitelezett beavatkozás eredményeképp mi magunk válhatunk áldozattá!
Évekkel ezelőtt a bűnmegelőzésben, leginkább Németországban és Svájcban felkapottá váltak az ún. Civil Kurázsi mozgalmak, melyek a mások javára történő közbelépést szorgalmazták. Gyakori példa erre a villamoson zajló inzultáció, ahol olykor érthetetlen, hogy miért nem avatkozik be a sokkal nagyobb létszámú utazóközönség. E mozgalmak célja az volt és olykor még ma is az, hogy a közönynek gondolt passzivitást az aktivitás irányába mozdítsák el.
Fontos azonban felhívni a figyelmet, s kifejezetten igaz ez a fiatalok esetében, hogy a közönségként definiálható csoport tagjai a felesleges hősködés helyett inkább
-> kérjenek segítséget, hívják a rendőrséget;
-> jegyezzék meg az elkövetők felderítéséhez szükséges információkat (személyleírás, ismertető jegyek, tetoválás, rendszám, elkövetők száma, neme stb.);
-> törekedjenek inkább a sértett ellátására, megvigasztalására, segítésére.
A Hősök Tere oldalán ezzel kapcsolatosan az alábbiakat találhatjuk:
Csak tudatosan a segítségnyújtással is!
Források:
(2) https://hosoktere.org/mit-tanitunk/bameszkodo-hatas/