A kratom tea veszélyes és addiktív
A kratom (mytragina speciosa) egy Délkelet-Ázsiában található, a kávénövény családba tartozó, közel 40 aktív vegyületet tartalmazó örökzöld, faszerű cserje leveléből készült teaszármazék, amely ma már por és kapszula formájában is elérhető. Elsődlegesen azok választják a kratom használatát, akik energiára vágynak, vagy fájdalomcsillapításra szorulnak.
A szer dózistól függően stimuláns és opiátszerű hatásokkal bír. Sajnos pont emiatt veszélyes!
A kratom vélhetően az opioid receptorokra hat. Alacsony dózisban a kratom stimulánsként működik, így a felhasználók energikusabbnak érzik magukat. Nagyobb dózisban csökkenti a fájdalmat és eufóriát okozhat. Nagyon nagy dózisokban nyugtatóként viselkedik, a felhasználókat nyugodttá és esetleg álmossá teszi. Egyesek, akik az ázsiai hagyományos orvoslást gyakorolják, a kratomot az ópium helyettesítőjének tekintik.
Vannak, akik azért szednek kratomot, hogy elkerüljék az ópiátmegvonás tüneteit, és mert a kratom könnyebben beszerezhető, mint a vényköteles gyógyszerek.
A kratomot zenei fesztiválokon és más rekreációs környezetben is használják. Azok az emberek, akik a kratomot relaxációra használják, arról számolnak be, hogy mivel növényi alapú, természetes és biztonságos. A kratom növényekben lévő hatóanyag mennyisége azonban nagymértékben változhat, ami megnehezíti egy adott adag hatásának felmérését. Attól függően, hogy mi van a növényben és a felhasználó egészségi állapotától, a kratom szedése nagyon veszélyes lehet!
Az Egyesült Államok "mérgezéselhárító központjai" 2011 és 2017 között körülbelül 1800 jelentést kaptak a kratom használatával kapcsolatban, beleértve a halálesetekről szóló jelentéseket is. Ezeknek az expozícióknak körülbelül a fele súlyos negatív kimenetelű, például görcsrohamokkal és magas vérnyomással járt.
A feljegyzett leggyakoribb KÁROS mellékhatások:
- fogyás,
- szájszárazság,
- hidegrázás, hányinger és hányás,
- változások a vizeletben és székrekedés,
- májkárosodás,
- izomfájdalom.
Fentieken túl hatással van az idegrendszerre és az agyműködésre is. Szédülés, álmosság, hallucinációk, téveszmék, depresszió, légzési nehézségek, olykor még kóma is kísérőjelenség lehet.
A National Institute on Drug Abuse (NIDA) honlapján azt olvashatjuk, hogy az amerikai és nemzetközi szervezetek is aggodalmukat fejezték ki a kratom használatával kapcsolatosan, mert az súlyos károkat okozhat.
A kratom egyértelműen okozhat függőséget, ugyanakkor meggyőző bizonyítékok vannak arra, hogy a kratomban lényegesen kisebb a függőség és a túladagolás lehetősége, mint más stimulánsokban és hagyományos opioidokban. Ennek ellenére komoly fizikai tünetekkel nézhet szembe az, aki rászokik: fájdalmak, hányinger, hányás, hasmenés, ellenséges magatartás, álmatlanság.
Összefoglalásként Szemlyácz János szavait idézem: "Lenyomja az embert, szokták mondani, hogy az elején relaxációs állapot, nyugodtság jön, tartósan, akár néhány hét használat után viszont, ha valaki elhagyja, akkor rájön, hogy valójában csapdába esett, mert ópiát-szerű elvonási tüneteket okoz".
Vigyázzunk tehát az ilyen jellegű szerek megoldásként történő alkalmazásával, hosszútávon ugyanis sokkal több kárt okozhatnak, mint amennyi előnyt jelentenek rövidtávon.
Felhasznált források:
(1) https://kratom.hu/magazin/mi-az-a-kratom-tea-es-mennyire-biztonsagos.html
(2) https://drugabuse.com/drugs/kratom/effects-use/
(3) https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/consumer-health/in-depth/kratom/art-20402171
(4) https://newsinhealth.nih.gov/2022/08/kratom-safe
(5) https://nida.nih.gov/research-topics/kratom#addictive-withdrawal
(6) https://americanaddictioncenters.org/kratom/side-effects