Sex Education: sorozat, ami nélkül szülő nem létezhet
Sex Education: sorozat, ami a szülők mentsvára lehet, hogy megértsék gyermekeiket
⚠️Vigyázat! Spoilerveszély⚠️
A főszereplő, Meave nehézségei, sodródása, egy online bullying és a függő anya hatása
2019-ben indult el a Netflix Sex Education című, négy évadot, 32 részt megélő sorozata. A film viszonylag lehangoló, de félő, hogy csupán kisebb torzításokat tartalmazó képet fest társadalmunk legkisebb építő köveiről, a családokról, azon belül is a családokban folyamatosan saját harcaikat vívó gyermekekről, akik aztán megannyi szorongással, félelemmel, gátlásossággal, fájdalommal, elfojtással, elutasítással, el nem fogadottsággal érkeznek meg kortársi közegükbe.
Miért lehangoló? Elsősorban azért, mert nincs egyetlen szereplője sem a filmnek, legyen az központi figura, vagy csak mellékszálon megjelenő karakter, aki ne hordozna - alapvetően családi, olykor mikrokörnyezetben szerzett - millió sebet, melyeknek aztán egyenes következménye, hogy egyesek áldozattá, mások elkövető bántalmazóvá válnak. Szomorú, de valószínűleg ez a való életben is hasonlóképpen és hasonló arányban igaz csemetéinkre.
Ebben a posztban a női főszereplőre, Meave Wileyra koncentrálok, akinek csak “faszfaló” a beceneve a sorozat elején. Első blikkre egy különc, a többieknél érettebbnek tűnő karaktert láthatunk, aki szembe megy mindennel, amolyan sokat látott, tapasztalt lázadó, férfifaló.
Ezek azonban mind csak előítéletek, részben pedig felvett álarc, egy páncél, amely egy hányattatott sorsú gyermeket igyekszik elrejteni, védelmezni❗️
Mit tudunk meg ugyanis az egyes epizódokból? Első körben azt, hogy Meave az apját nem ismeri, anyja pedig a sokadik elvonókúráját tölti. Egyedül él egy klasszikus angliai lakókocsi parkban, a bérleti díjat mindenféle “okosságokból” (pl. irodalom dolgozatok megírása) hozza össze. Bátyja drogdílerkedett, s szó nélkül hagyta egyedül a lányt.
Ha ez nem lett volna elég, akkor jön még egy csattanó: Meave 14 éves volt, amikor meghívták egy szülinapi partira, ahol egy srác csókolózni szeretett volna vele, de ő visszautasította. A fiú bosszúból elhíresztelte, hogy Meave orálisan kielégítette, s közben megharapta a nemi szervét. Innen a beceneve: Cock biter.
Meg is érkezünk, a teljesen átlagos, a magyar valóságban is bármikor előforduló élethelyzethez: van egy meglehetősen hátrányos helyzetű, magára hagyott lány, akit kiközösít az iskola, rossz hírét keltik.
A lány egyetlen mentsvára az intellektusa, amely révén néhányan felfigyelnek rá, például az irodalomtanára, ami később protektív faktort jelent majd.
📢 Mi az üzenet? Nincs gyerek, sőt ember, akinek cselekedetei mögött ne lenne valamiféle magyarázat. Nem ítélkezni, hanem megérteni kell! Hajlamosak vagyunk a buszon ülve, az utcán sétálva gyermekekről úgy vélekedni, cselekedeteiket úgy megítélni, hogy halvány lila gőzük nincs arról, hogy milyen nehézségeik vannak, honnan jöttek, min mentek keresztül. Elfelejtjük, hogy nekünk valamennyi gyerekért felelősséget kellene vállalnunk, de ha azt nem is, legalább ne ítélkezzünk, inkább próbáljuk megérteni, hogy mit és kit is látunk valójában. Ha ezért teszünk, akkor már kiváló bűnmegelőzési szakemberek vagyunk.☝️☝️☝️
Egy gyermeknek ugyanis a legtöbbször semmi másra nincs szüksége, mint figyelemre, megértésre, törődésre, elfogadásra. Ezek a leghatékonyabb prevenciós módszerek!!!!
A másik főszereplő, Otis nehézségei, egy depressziós anya, egy félrelépő apa és egy csokor trauma
Ahogy az előzőekben írtam, szomorú és a valósághoz valószínűleg közel álló tény, hogy ma alig van család, amely kilengések nélkül éli mindennapjait. A megannyi diszfunkció következményeit nap mint nap láthatjuk bántalmazó és bántalmazott, olykor depressziós, máskor mindenféle függőséggel küzdő, néha csak motiválatlannak tűnő gyermekeinken.
Otis és családjának példája a legveszélyesebb és talán a valódi hétköznapokban a legáltalánosabb☝️: első blikkre a különélő apa ténye ellenére is minden normálisnak tűnik. Biztos anyagi háttér, csodálatos ház, intellektuell, nyitottnak látszó, a kamaszokkal jól kijövő, szexuálterapeuta, pszichológus anya és egy jól nevelt, okos kamasz fiú.
Miért ez a legveszélyesebb❓Mert általában róluk gondoljuk a legkevésbé, hogy baj lehet a családban. Pedig ahogy halad előre a sorozat, úgy tudjuk meg, hogy Otis apja gyermeke szeme láttára csalta meg az édesanyját, ez a trauma később szexuális problémákat eredményez, melyek kishitűvé, törékennyé teszik a főszereplőt, aki a sorozat elején ennek megfelelően a lúzerek mindennapjait éli, az igazgató fia által folyamatosan kigúnyolt és bántalmazott, homoszexuális barátjával, Erickel. A két áldozattípus minden percét együtt tölti, s álmodoznak a menő diákok életéről. Otis álmai azonban sokszor elérhetetlennek tűnnek, főleg akkor, amikor az egyik szexuális felvilágosító órán anyja, Jean padlizsánokkal végzett bemutatóját vetítik le. Emiatt és mert a házban mindenfelé falloszok és vaginák vannak szerteszét, Otis meglehetősen sokat szégyenkezik.
Később megtudjuk azt is, hogy Otis anyja a szakítást követően depresszióval küzdött, azóta falja a férfiakat, vélelmezhetően azért, mert már nem képes bízni a másik nemben. Így aztán Otis mást sem lát, mint ki-be mászkáló férfiakat, akiknek a nevét sem képes megjegyezni.
Emellett később fény derül arra is, hogy Jean olyan családban nőtt fel, ahol az emancipáció élharcosaként beszédeket tartó anya (Otis nagymamája) olyan partnert választott, aki titokban molesztálta Jean húgát, melyről Jean mindvégig tudott. Valószínű, hogy épp ezért választotta a pszichológusi szakmát.
A sorozat vége felé a helyzetük tovább bonyolódik, ugyanis Jean teherbe esik, gyermeket szül, de az apa kiléte nem egyértelmű, így aztán az a férfi, akiben hosszú idő után ismét partnert lát, elhagyja. Az anya ott marad a kamaszkor problémáival nyüglődő fiával, s a sokat síró kislányával, amelyet fűszerez egy kis szülés utáni depresszió.
❗️Ahogy a másik főszereplőt, Meavet, úgy Otist is intellektusa menti meg, szextanácsokat ad az iskolában, így kitör az áldozati szerepből, s elkerül a perifériáról. Fontos az esetében még az igaz barátság is, hisz Ericre mindenben számíthat.
Érdemes ugyanakkor megemlíteni a film alkotta iskolai légkört is, mint protektív tényezőt: valahogy mindvégig az az ember érzése, hogy a brit iskola semmi másra nem tanít, mint az őszinteségre, önkifejezésre, az elfogadásra. Ezek pedig olyan szociális kompetenciák, amelyek elegendőek lehetnek a normalitás útján maradáshoz⚠️
A bántalmazott bántalmazó, avagy soha ne ítélj elsőre
Ruby a sorozat egyik színes egyénisége, aki komoly személyiségfejlődésen megy át az évadok során💅. Az első részekben úgy tűnik, hogy ő a tinifilmek klasszikus női arrogáns karaktere, egyfajta klikkesedést irányító fővezér, akinek mindene a divat, a külcsín. Csak nagyon lassan hullik le a lepel Ruby igazi énjéről, és bújik elő egy az élcelődést továbbra is alkalmazó, de kedves, törődő, szeretni képes, vagány és okos lány🧠.
A nagy kérdés, hogy miért bújik egy tini az elviselhetetlen, felszínes arrogancia álarca mögé❓
Az okok itt is elsősorban a családi háttérben👨👨👧, illetve egy iskolai bántalmazásban keresendőek. Ruby ugyanis gyermekkora óta küzd családja szegénysége miatti megbélyegzéssel, gúnyolással és kirekesztéssel. Ruháit édesanyja varrja, amelyeket meglehetősen szégyell, de amúgy is folyamatosan nevetség tárgya a többi lány előtt.
Egy iskolai tábor még tovább ront a helyzetén, ahol megismerkedik egy lánnyal, barátnőjének hiszi, aki előtt lebukik azzal, hogy kisiskolás kora ellenére az ágyba pisilt. A lány megígéri neki, hogy nem mondja el senkinek, de a következő napon, az első lehetséges alkalommal, amikor a menő lányok játszani hívják, bedobja a sztorit, ezzel szerezve magának figyelmet. Rubyt ezt követően mindenki csak bepisilősnek gúnyolja, csúfolja. Később tovább gyűrűzik Ruby személyes tragédiája, amikor apukájánál súlyos betegséget, az ún. sceloris multiplexet állapítják meg.
Mindez pontosan elegendő, hogy a filmben Ruby, az életben pedig bármelyik gyerek kiforduljon magából, s elfedje valódi identitását. Ruby azon gyerekek megtestesítője, akik végtelenül vágynak az elismerésre, a figyelemre, de azt nem tudják másképp megszerezni, csak úgy, hogy mindenükké válik az outfit, illetve, ha maguk is bántalmazóvá válnak.
A filmben szépen változik meg Ruby viselkedése, s apránként felszínre tör, hogy Ruby szíve a helyén van. A záró képek egyikében az önirónia és élcelődő stílusa megtartásával maga is kétkedve közli, hogy bizony-bizony hatott rá az új iskola befogadó szellemisége, s talán ő is képes változni, elfogadni, megbocsátani.
Mi a tanulság Ruby esetéből❓ Nemcsak az iskolatársak, de mi felnőttek is képesek vagyunk az öltözet és a kinézet alapján akár egy gyerekeket is elítélni, minősíteni, skatulyázni. Ruby erős sminkje, szoláriumozott bőrszíne, extravagáns műkörme, feltűnő gyűrűje, flegmának ható mosolya, kissé lenéző tekintete elegendő, hogy meg is hozzuk sok esetben az ítéletet: elviselhetetlen tinilány, a mai kor fogyasztói társadalmának selejtje.
Ritkábban vesszük a fáradtságot megismerni ezeket a gyerekeket, megismerni gondolataikat, feltárni problémáikat, mélyebbre ásni a személyiségünkben. S amikor ezt elfeledjük megtenni, mi magunk is ítélkezünk felettük és elutasítjuk őket, még mélyebb gödörbe taszítjuk őket❗❗❗
Figyeljünk hát gyermekeinkre és vigyázzunk rájuk!
Adam, az elfojtások fogságában
Ahogy a sorozat négy évadból áll, úgy én is négy bekezdésben tárgyalom a szereplők problémáit. Nehéz volt az utolsó személy kiválasztása, hiszen írhattam volna Otis depressziós édesanyjáról, Eric vallási közösségében megélt nehézségeiről, Meave édesanyjáról, de végül Adamra esett a választásom, mivel kezdeti bántalmazó viselkedése és a mögötte meghúzódó okok gyakoriak a hazai közegben is.
Adam a sorozat elején a nagymenő, aki mindenkibe beleköt, kedvenc áldozata a homoszexuális Eric, első blikkre a nőfaló…és nem mellesleg a szigorú igazgató nem éppen éleselméjű fia.
☝️ A magabiztosság mögött azonban egy elnyomott, érzéki lélek áll, akinek komoly harcai vannak önmagával és családjával, s az onnan érkező elvárásokkal.
Az első problémákkal szexuális élete kapcsán szembesül, nem mindig képes az erekcióra. Már ekkor érezhető, hogy a mutatott szerephez képest sokkal szentimentálisabb, sokkal inkább érdeklik az érzések. Az álarc komoly lepel, viselésének célja a figyelem megszerzése, másrészt a lázadás az apai szigorral szemben.
Eric folyamatos bántalmazása csak később nyer értelmet, de addig is minden abuzáló megmozdulása csak azt a célt szolgálja, hogy szőnyeg alá söpörje valamennyi kudarcba fulladó cselekedetét, sorozatos ügyetlenkedéseit.
A háttérben azonban szépen körvonalazódik egy széthulló, színlelt tökéletességen alapuló családi környezet, amely nehezen fogadja el őt, sőt, ügyetlenkedései eredményeképp még ki is löki magából, s büntetésképpen egy katonai iskolába küldik…ahol becsületessége áldozatává válik, s mások miatt lapátra kerül.
📢 Személyiségfejlődésének nagy csattanója, hogy csak nehezen fogja fel, ismeri be, és vállalja fel, hogy biszexuális, vonzódik a férfiakhoz is, legfőképpen Erichez. E változásnak alapja, hogy időközben szülei szétválnak, s Adammal együtt ők is fejlődnek.
Mit láthatunk Adam élettörténetéből?
❗️❗️❗️ Elsősorban azt, hogy soha nem ítélkezhetünk egy gyermek felett az elsőre látott szerepe, viselkedése alapján. Magatartásuk mögött mindig mélyen gyökerező családi okok állnak, legyen az pozitív vagy éppen negatív. Adam bántalmazó attitűdje rosszul megválasztott figyelemfelhívás, segítségkérés. Lelke belső küzdelmének szerencsétlen kisülései, a társadalmi normák, a családi elvárások és a diszfunkciók torz tükörképei.
⚠️ A MI FELELŐSSÉGÜNK, HOGY NE A TORZ TÜKÖRKÉPET, HANEM A TÜKÖR ELŐTT ÁLLÓ VALÓS SZEMÉLYT, ÉS ANNAK VALÓS PROBLÉMÁIT LÁSSUK❗️
Ez lesz az igazi bűnmegelőzés, a legnagyobb prevenciós kihívás!
Fotó forrása: https://www.netflix.com/hu/title/80197526.